Mikor először találkozunk elmondod a panaszod, beszámolsz esetleges betegségeidről, kitöltöd az adatlapot. Ha a problémáddal már jártál orvosnál, mindenképp hozd el a leleteket (ortopédiai lelet, MR, rtg, stb)! Ezután állapotfelmérést végzek, majd megtanítalak a helyes testtartásra, ülésre, állásra. Megbeszéljük, hogy a munkád, életmódod során egy kis változtatással hogyan javíthatod az életminőségedet. Ha szükséges ajánlok gyógynövényeket, készítményeket, krémeket.
És egy kis elmélet:
Mozgás? Ahhoz, hogy mozogni tudjunk, szükségünk van egy stabil vázra és a váz részeit összetartó és mozgató „dolgokra”. A gerincünk a testünk tartóoszlopa. A gerinc csigolyákból, és a csigolyák között elhelyezkedő porckorongokból áll. A csigolyákat körülölelő szalag- és izomrendszer biztosítja a gerincoszlop hajlékonyságát és tartását. A gerinc feladata a gerincvelő védelme mellett, a törzs mozgékonyságának biztosítása és a teherviselés megfelelő elhelyezése. A nyaki és az ágyéki régió a leginkább teherviselő és legmozgékonyabb része a gerincnek, ezért a legsérülékenyebb is. Egész pontosan a csigolyák között elhelyezkedő porckorong a gyenge láncszem. Többrétegű , külső rostos kéregből, és egy belső kocsonyás magból áll. Terheléskor (a gerinc mozgásakor) vizet veszít, pihenéskor vizet vesz fel, így mérete folyamatosan változik. A megfelelő víztartalommal rendelkező egészséges porckorong lengéscsillapító, ütközéscsillapító hatású. A kor előrehaladtával, illetve, ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot, a porckorong dehidratálttá válhat, ellaposodik, nem tudja megfelelően ellátni feladatát. A másik probléma a porckorong „kinyomódása” lehet. Egy rossz mozdulatra, akár egy tüsszentés miatt elérheti az ott futó ideget, és azt nyomva jelentkezhet éles vagy kisugárzó fájdalom. A gerinc mozgatásában és stabilizálásában az izmoknak van a legfontosabb, és általunk aktívan befolyásolható szerepe. Ezek a felületes és mély hátizmok, a hasizom és a farizom.
Általános tanácsok gerinced védelme érdekében:
- Mindig figyelj a helyes testtartásra!
- Kerüld a statikus helyzeteket, a tartós ülést, hosszas ácsorgást!
- Ne végezz hirtelen mozdulatokat!
- Emeléskor használd a csípő és térd körüli izmaidat! Gerinced legyen egyenes!
- Kora reggeli órákban, felkelés után kerüld a nagyobb megterhelést okozó fizikai és sporttevékenységet!
- Mozogj rendszeresen! Építs erős, aktív „fűzőt” a gerincoszlopod köré!
- Fogyassz 2-2,5 liter tiszta vizet minden nap!
Masszázsterápia:
Masszázsterápiára akkor van szükséged, ha „nem tudod forgatni a fejed”, „beállt a nyakad/hátad”, „fáj a derekad”, „olyan mintha rövidebb lenne az egyik lábad”, „nem tudod felemelni a karod” stb.; gerincferdülésed vagy gerincsérved van és el szeretnéd kerülni a műtétet, és persze akkor, ha az orvos javasolja.
Ellenjavallatok: A kezelés nem végezhető lázas állapotban, akut, éppen aktív betegségek idején (pl. torokgyulladás), „fellángolt” ízületi gyulladás esetén (de az „évek óta fáj a derekam” nem kizáró ok, sőt gyere, hogy ne fájjon tovább!), kezeletlen magas vérnyomás esetén, oltás után 2 hétig. Ha nem vagy biztos abban, hogy jöhetsz-e, hívj fel!
A kezelés a földön, matracon fekve, általában fehérneműben történik. Ha fázós vagy betakarlak, de hozhatsz laza, kényelmes ruházatot is. A problémás területet olajjal, krémmel masszírozom, oldom a görcsöket, befeszült izmokat. Eszközös fascia kezelést is végzek (pl. köpöly). Az ízületeket mobilizálom (ha szükséges), azaz a kezelés hatására a „bemerevedett” ízületek felszabadulnak, az elmozdult csigolyák, csontok visszakerülhetnek a helyükre. Ekkor néha egy jellegzetes hang is hallható („roppanás”), de ettől nem kell megijedni, a mobilizáció fájdalommentes.
Első alkalommal a kezelés 1,5-2 óráig tart az állapotfelméréssel együtt, majd a további alkalmak 1-1,5 órát vesznek igénybe a problémádtól függően.
Az, hogy hány alkalommal ajánlott jönni, a problémától függ. Ha pár napja történt a sérülés, valószínűleg egy kezelés is elég lesz. Ha hetek, hónapok, évek óta fáj valami, vagy gerincsérved van, akkor több kezelés szükséges a gyógyulás érdekében. Ha jól vagy, félévente érdemes helyreigazítani a tested.
A masszázzsal lehetőséget adsz a testednek az öngyógyításra. De ne feledd, ez egy passzív módszer a részedről; a mozgás, a sport az életed része kell, hogy legyen!
Mozgásterápia:
A gerinc mozgatásában és stabilizálásában az izmoknak van a legfontosabb, és általunk aktívan befolyásolható szerepe. Ezek a felületes és mély hátizmok, a hasizom és a farizom. A mély izmok a csigolyákon erednek és tapadnak, aktív izomfűzőt alkotva a gerinc csontos szerkezete körül. Feladatuk a csigolyák izomkontroll nélküli, túlzott elmozdulásának a megakadályozása, vagyis a gerinc stabilitásának biztosítása. A felületes izmok biztosítják a gerinc mozgását. Segítségükkel tudjuk a törzsünket előre, hátra és oldalra hajlítani, és csavarni. Egyéni foglalkozás keretében tartásjavító, gerincstabilizáló gyakorlatokat tanítok, melyeket otthon is végezhetsz a tartós javulás érdekében.
Rajtad múlik, hogy meddig tart a kellemetlen, fájdalmas érzés a testedben. Én csak segíteni tudok.
Kinesio tape/kineziológiai szalag:
A kineziológiai szalag használata kiegészítő gyógymód lehet mozgásszervi probléma, ödéma, duzzanatok esetén. A jól felhelyezett szalag megemeli a bőrt, ezáltal több helyet biztosít a vér- és nyirokkeringés számára. Fokozódik a keringés, így hamarabb elszállítódnak a sérült sejtek, felesleges anyagok, és hamarabb ideérnek a gyógyuláshoz szükséges tápanyagok. A megemelt bőr alatti izomra nehezedő nyomás csökken, csökken a fájdalomérzet. A szalag aktiválja a helyi fájdalomcsillapító idegsejteket is.
Milyen panaszok esetén érdemes kinesio tape-et ragasztani?
- akut és krónikus izom- és ízületi sérülések
- duzzanatok, ödémák
- kopások, húzódások, rándulások
- ficamok, szakadások
- hegek, véraláfutások
- rossz testtartás
Mikor nem szabad ragasztani?
- égett bőrre, friss, nyitott sebre
- szakadásra hajlamos bőrre
- terhesség első három hónapjában a hasra, derékra
- trombózisveszély esetén tilos!
- tumor esetén tilos!
A szalag hatóanyagtól mentes, rugalmas, vízálló és légáteresztő. Különböző színekben használható, a választott szín a problémától függ. Például izomlazításra mindig meleg színt használunk (narancs, citrom, piros, pink, sárga). Csak szőrtelen felületre lehet ragasztani.
Állapotfelmérés után előkezelem, megtisztítom a ragasztás helyét, majd felhelyezem a szalagot. A képen bütyök ragasztása látható.
Köpölyözés:
A köpölyözés a népi gyógyászat klasszikus módszere, napjainkban dermato-vacuum reflexológia néven is találkozhatunk vele. A köpöly üvegből, műanyagból vagy gumiból készülhet. A bőrt masszázsolajjal, vagy terápia esetén gyógynövény tartalmú krémmel kenem be. A bőrre felhelyezett köpöly alatt vákuum képződik, mely vérbőséget okoz az adott területen. A vákuum hatására kitágulnak az erek, felgyorsul a szövetek vér- és nyirokkeringése. Méregtelenítő, fájdalomcsillapító,
immunerősítő, stresszoldó, regeneráló, enzimaktiváló, energetikai blokkot feloldó, valamint anti-aging hatásai ismertek. Erősíti a kötőszövetet, izomlazító, zsírbontó, valamint
bőrfeszesítő hatással bír. A köpölyözés az ún. Head-zónák ingerlésének egyik legerősebb módja. A Head-zóna elmélet szerint a bőr idegszálakon keresztül össze van kötve a belső szervekkel, valamint a gerincoszlop idegszálaival. Minden szervnek külön területe van a bőr felületén, így belgyógyászati betegségek kiegészítő terápiájaként is használható. A vákuum pozitív változásokat eredményez a zónához tartozó szervben: javítja annak vérkeringését és anyagcseréjét. Felső légúti betegségekben, például köhögés esetén is segíthet. A köpölyözésnek
maradhat látható nyoma, elszíneződése a bőrön. Attól függően, hogy milyen színűek ezek az elszíneződések, következtetni lehet a belső szervek állapotára. Például gyulladás esetén pirosas-lilás elszíneződés figyelhető meg, amely kb. egy hét alatt szívódik fel.
-
-
- daganatos megbetegedés (5 éven belül)
- epilepszia,
- pacemaker,
- legyengült szervezet,
- vérzékenység, anemia,
- kezeletlen magas vérnyomás és kezeletlen cukorbetegség,
- menstruáció alatt,
- sérült, ekcémás bőr,
- akut betegség (pl lázas állapot),
- trombózis veszély, gyulladt vénák,
- és amíg az előző kezelés nyomai látszódnak.